Co je tento dokument — a jak souvisí s vodním zákonem
V květnu 2026 jsme popsali polský vodní zákon (Dz.U. 2026 poz. 605) — novelu, která zavedla povinnou akreditaci u PCA, evidenci laboratoří vedenou GIS (polským hlavním hygienikem), dílčí protokoly a sankce. Psali jsme tehdy, že samotný zákon je jen kostra a konkrétní ukazatele, limity, metody a četnosti upraví samostatný prováděcí předpis. Právě tento dokument.
Nařízení ministra zdravotnictví o jakosti vody určené k lidské spotřebě (návrh ze 17. dubna 2026) se vydává na základě čl. 13 polského zákona ze dne 7. června 2001 o hromadném zásobování vodou a hromadném odvádění odpadních vod. Vydává ho ministr zdravotnictví ve shodě s ministrem obrany. Dokument provádí dvě směrnice EU:
- směrnici (EU) 2020/2184 ze dne 16. prosince 2020 o jakosti vody určené k lidské spotřebě (tzv. nová směrnice o pitné vodě — Drinking Water Directive);
- směrnici Rady 2013/51/Euratom ze dne 22. října 2013 — požadavky na ochranu zdraví s ohledem na radioaktivní látky ve vodě.
Dnem účinnosti nahrazuje dosavadní nařízení ze 7. prosince 2017 (Dz.U. 2017 poz. 2294). Nařízení nabývá účinnosti 14 dní ode dne vyhlášení a — v souladu s uspořádáním zákona — uzavírá přechodné období, kdy předpis z roku 2017 platil dočasně.
Originál návrhu najdete také v polském Vládním legislativním centru — spolu s celým průběhem připomínkového řízení — na adrese legislacja.gov.pl/projekt/12404055.
Čím se dokument podrobně zabývá? § 1 vyjmenovává jedenáct oblastí: minimální požadavky (mikrobiologické, chemické, indikátorové, doplňkové chemické, radiologické a podstatné pro hodnocení rizik), seznam ukazatelů s minimální četností odběru, metody analýzy, způsob odběru vzorků, monitoring Legionella v teplé vodě, lhůty pro předávání protokolů, monitoring radioaktivních látek, postup při nevyhovujícím výsledku a provozní ukazatele (zákal, somatické kolifágy).
Čísla, která stojí za zapamatování
(20 látek)
(10 µg/l do roku 2036)
(nový ukazatel)
v teplé vodě
(radiologický požadavek)
s tabulkami ukazatelů
Nové a zpřísněné chemické ukazatele
To je nejdůležitější věcná změna oproti nařízení z roku 2017. Směrnice 2020/2184 zavedla do zkoušení vody několik látek, které se dříve nesledovaly jako samostatné limitní hodnoty, a zpřísnila limity pro kovy, jejichž účinky na zdraví dnes chápeme lépe.
| Ukazatel | Hodnota | Stav | Co to je |
|---|---|---|---|
| Suma PFAS | 0,10 µg/l | nový | Suma 20 per- a polyfluoroalkylových kyselin („věčné chemikálie“). Sleduje se, pokud hodnocení rizik v povodí ukazuje na jejich možnou přítomnost. |
| Bisfenol A | 2,5 µg/l | nový | Látka narušující hormonální systém; uvolňuje se z plastů a povlaků ve styku s vodou. |
| Mikrocystin-LR | 1,0 µg/l | nový | Toxin sinic; stanovuje se při možném vodním květu ve zdroji vody. |
| Halogenoctové kyseliny (HAA) | 60 µg/l | nový | Suma 5 vedlejších produktů dezinfekce; měří se, pokud se používají metody dezinfekce, při nichž HAA vznikají. |
| Chlorečnany | 0,25 mg/l | nový | Vedlejší produkt dezinfekce (0,70 mg/l při dezinfekci oxidem chloričitým). |
| Uran | 30 µg/l | nový | Chemický ukazatel (nezávisle na radiologickém hodnocení v příloze č. 2). |
| Olovo | 5 µg/l | zpřísněný | Do 12. ledna 2036 platí 10 µg/l. Cíl: omezit expozici, zejména dětí a těhotných žen. |
| Chrom | 25 µg/l | zpřísněný | Do 12. ledna 2036 platí 50 µg/l. |
PFAS — proč je to taková revoluce
Nařízení rozlišuje „PFAS celkem“ (všechny látky z této skupiny) a „sumu PFAS“ — podmnožinu 20 jmenovitě uvedených látek (mimo jiné PFOA, PFOS, PFHxA, PFBS) se souhrnnou limitní hodnotou 0,10 µg/l. Stanovení tak nízkých koncentrací vyžaduje pokročilou techniku (LC-MS/MS) a výkonnostní charakteristiky analýzy připouštějí nejistotu měření až 50 % limitní hodnoty. Pro mnoho laboratoří je to zcela nový rozsah akreditace.
Úplná tabulka — chemické ukazatele (část B přílohy č. 1)
Níže je všech 33 limitních hodnot z části B. Zvýrazněné řádky jsou nové ukazatele (nový) nebo zpřísněné (zpřísněný).
| Č. | Ukazatel | Hodnota | Jednotka |
|---|---|---|---|
| 1 | 1,2-dichlorethan | 3,0 | µg/l |
| 2 | Akrylamid | 0,10 | µg/l |
| 3 | Antimon | 10 | µg/l |
| 4 | Arsen | 10 | µg/l |
| 5 | Dusičnany | 50 | mg/l |
| 6 | Dusitany | 0,50 | mg/l |
| 7 | Benzen | 1,0 | µg/l |
| 8 | Benzo(a)pyren | 0,010 | µg/l |
| 9 | Bisfenol A nový | 2,5 | µg/l |
| 10 | Bor | 1,5 | mg/l |
| 11 | Bromičnany | 10 | µg/l |
| 12 | Chlorečnany nový | 0,25 | mg/l |
| 13 | Vinylchlorid | 0,50 | µg/l |
| 14 | Chloritany | 0,25 | mg/l |
| 15 | Chrom zpřísněný | 25 | µg/l |
| 16 | Kyanidy | 50 | µg/l |
| 17 | Epichlorhydrin | 0,10 | µg/l |
| 18 | Fluoridy | 1,5 | mg/l |
| 19 | Kadmium | 5,0 | µg/l |
| 20 | Halogenoctové kyseliny (HAA) nový | 60 | µg/l |
| 21 | Měď | 2,0 | mg/l |
| 22 | Mikrocystin-LR nový | 1,0 | µg/l |
| 23 | Nikl | 20 | µg/l |
| 24 | Olovo zpřísněný | 5 | µg/l |
| 25 | Pesticidy (jednotlivé) | 0,10 | µg/l |
| 26 | Pesticidy celkem | 0,50 | µg/l |
| 27 | Rtuť | 1,0 | µg/l |
| 28 | Selen | 20 | µg/l |
| 29 | Suma PFAS nový | 0,10 | µg/l |
| 30 | Tetrachlorethen a trichlorethen | 10 | µg/l |
| 31 | Trihalomethany celkem | 100 | µg/l |
| 32 | Uran nový | 30 | µg/l |
| 33 | Polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU) | 0,10 | µg/l |
Jednotlivý pesticid: 0,030 µg/l pro aldrin, dieldrin, heptachlor a heptachlorepoxid. Selen: 30 µg/l v oblastech s přirozeně vysokým obsahem. Bor: 2,4 mg/l pro odsolenou vodu. Hodnoty se týkají návrhu ze 17. 4. 2026 a v konečném znění se mohou změnit.
Mikrobiologické a indikátorové ukazatele
Mikrobiologické požadavky zůstávají přísné: u vody určené k lidské spotřebě musí být klíčové ukazatele nulové.
| Ukazatel | Limitní hodnota | Jednotka |
|---|---|---|
| Escherichia coli (E. coli) | 0 | /100 ml |
| Intestinální enterokoky | 0 | /100 ml |
| Koliformní bakterie (indikátorový) | 0 | /100 ml |
| Clostridium perfringens (včetně spor) | 0 | KTJ/100 ml |
| Počty kolonií při 22 °C | bez abnormálních změn | KTJ/1 ml |
U vody plněné do lahví nebo nádob v mimořádných situacích (povodně, havárie sítě) je jednotkou počet /250 ml. Pro vodu v cisternách a přepravních nádržích platí doplňkové požadavky (mimo jiné Pseudomonas aeruginosa, počty kolonií při 36 °C).
Z organoleptických a fyzikálně-chemických ukazatelů (část C) platí mimo jiné:
| Ukazatel | Limitní hodnota | Jednotka |
|---|---|---|
| Barva | přijatelná, bez abnormálních změn | — |
| Zákal | přijatelná, bez abnormálních změn | — |
| Chuť / Pach | přijatelné, bez abnormálních změn | — |
| Koncentrace vodíkových iontů (pH) | 6,5–9,5 | jedn. pH |
| Elektrická konduktivita | 2500 | µS/cm |
| Chloridy | 250 | mg/l |
| Sírany | 250 | mg/l |
| Sodík | 200 | mg/l |
| Amonné ionty | 0,50 | mg/l |
| Hliník (Al) | 200 | µg/l |
| Mangan | 50 | µg/l |
| Železo | 200 | µg/l |
| Oxidovatelnost (permanganatový index) | 5,0 | mg/l O₂ |
| Celkový organický uhlík (TOC) | bez abnormálních změn | — |
Část D přidává požadavky na vedlejší produkty dezinfekce (mimo jiné volný chlor 0,3 mg/l, chloraminy 0,5 mg/l, ozon 0,05 mg/l, bromdichlormethan 15 µg/l, chloroform 30 µg/l) a ukazatele: hořčík 7–125 mg/l, stříbro 0,010 mg/l, tvrdost (Ca+Mg) 60–500 mg/l.
Legionella a vnitřní vodovody
Část E přílohy č. 1 a příloha č. 5 jsou novinkou, která nejvíce dopadá na prioritní objekty — nemocnice, hotely, domovy pro seniory a další budovy, v nichž vzniká vodní aerosol. Legionella se stává ukazatelem hodnocení rizik ve vnitřních systémech teplé vody s limitní hodnotou <1000 KTJ/l — a v objektech s pacienty se sníženou imunitou (imunosupresivní léčba, paliativní oddělení, hospice) je mez desetkrát přísnější: <50 KTJ/l. Pro olovo v těchto systémech byla stanovena hodnota 10 µg/l s cílem 5 µg/l do roku 2036.
Příloha č. 5 spojuje zjištěnou úroveň kontaminace s konkrétním režimem nápravných opatření a s četností dalších zkoušek:
| Počet Legionella | Úroveň | Postup | Další zkouška |
|---|---|---|---|
| <1000 /l | Nízká | Ověřit, že kontrolní opatření (koncentrace dezinfekčního prostředku, teplota vody) jsou v mezích; v případě potřeby korekce. | po 1 roce, dále 2× ročně |
| ≥1000 – <10 000 /l | Střední | Technická prohlídka instalace a provozních cílů; při opakování — čištění a dezinfekce, nepřipustit stagnaci. | ≤4 týdny od odběru |
| ≥10 000 – <100 000 /l | Vysoká | Vypnout sprchy a zařízení vytvářející aerosol; kontrolní opatření spolu s čištěním a dezinfekcí. | 1 týden po dezinfekci |
| ≥100 000 /l | Velmi vysoká | Postupovat jako výše, okamžitě. | 1 týden po dezinfekci |
V objektech s pacienty se sníženou imunitou jsou meze desetkrát nižší (<50, ≥50–<100, ≥100–<1000, ≥1000 /l).
Nedílnou součástí každého odběru vzorku je měření teploty v místě odběru. Příloha č. 5 doporučuje, aby teplota teplé vody byla alespoň 55 °C na každém výtokovém místě a ne méně než 60 °C na výstupu z ohřívače. V objektech pro děti a osoby se zdravotním postižením, kde se používají termostatické ventily omezující teplotu (43 °C pro výtoková místa, 38 °C pro sprchy), musí mít voda přiváděná k těmto ventilům alespoň 55 °C.
Radioaktivní látky
Příloha č. 2 provádí směrnici 2013/51/Euratom. Zavádí radiologické požadavky a dvoustupňový monitoring: úvodní (první měření ve všech zdrojích — radon, izotopy radia Ra-226 a Ra-228 a tritium) a kontrolní (u vody upravované tak, aby se snížila radioaktivita).
| Ukazatel | Limitní hodnota | Jednotka |
|---|---|---|
| Radon | 100 | Bq/l |
| Tritium | 100 | Bq/l |
| Indikativní dávka | 0,10 | mSv/rok |
Pro přírodní a umělé izotopy byly stanoveny odvozené koncentrace (mimo jiné Ra-226 0,5 Bq/l, Ra-228 0,2 Bq/l, U-238 3,0 Bq/l, Cs-137 11 Bq/l). Postup závisí na koncentraci radonu: ≤10 Bq/l — zkouška jednou za 10 let; >100 ≤1000 Bq/l — posouzení expozice a případná nápravná opatření. Meze detekce metody stanoví příloha č. 6 (např. tritium a radon 10 Bq/l).
Metody zkoušení, nejistota měření a četnosti
Z pohledu akreditované laboratoře jsou přílohy č. 3 a č. 4 stejně důležité jako samotné limitní hodnoty — právě ony rozhodují o tom, jak a jak často je třeba zkoušet.
Referenční metody (příloha č. 4)
| Mikrobiologický ukazatel | Referenční norma |
|---|---|
| E. coli a koliformní bakterie | PN-EN ISO 9308-1 / 9308-2 |
| Intestinální enterokoky | PN-EN ISO 7899-2 |
| Počty kolonií při 22 °C / 36 °C | PN-EN ISO 6222 |
| Clostridium perfringens (se sporami) | PN-EN ISO 14189 |
| Legionella | PN-EN ISO 11731 |
| Pseudomonas aeruginosa | PN-EN ISO 16266 |
| Somatické kolifágy | PN-EN ISO 10705-2 / 10705-3 |
Pro monitoring založený na riziku jsou povoleny alternativní a molekulární metody (mimo jiné ISO/TS 12869, qPCR) a pro enterokoky — metoda Enterolert-DW jako rovnocenná s PN-EN ISO 7899-2.
Nejistota měření a mez stanovitelnosti
U chemických ukazatelů musí metoda umožnit měření koncentrací s mezí stanovitelnosti na úrovni 30 % nebo méně příslušné limitní hodnoty. Příloha č. 4 uvádí přípustnou nejistotu měření (jako % limitní hodnoty) pro každý ukazatel — například:
| Ukazatel | Nejistota měření | Ukazatel | Nejistota měření |
|---|---|---|---|
| Arsen | 30% | Olovo | 30% |
| Chrom | 30% | Uran | 30% |
| Mikrocystin-LR | 30% | Dusičnany | 15% |
| Suma PFAS | 50% | Bisfenol A | 50% |
| Benzo(a)pyren | 50% | pH | 0,2 jedn. pH |
Četnost odběru vzorků (příloha č. 3)
Ukazatele jsou rozděleny do skupiny A (základní: E. coli, enterokoky, koliformní bakterie, počty kolonií při 22 °C, barva, zákal, chuť, pach, pH, konduktivita) a skupiny B (všechny ostatní). Minimální počet vzorků roste s objemem vody v zásobované oblasti:
| Objem vody [m³/den] | Skupina A (vzorků/rok) | Skupina B (vzorků/rok) |
|---|---|---|
| < 10 | > 0 | > 0 |
| ≥ 10 – ≤ 100 | 2 | 1 |
| > 100 – ≤ 1000 | 4 | 1 |
| > 1000 – ≤ 10000 | 4 + 3 na každých 1000 m³/d | 1 + 1 na každých 4500 m³/d |
| > 10000 – ≤ 100000 | dtto | 3 + 1 na každých 10 000 m³/d |
| > 100000 | dtto | 12 + 1 na každých 25 000 m³/d |
Místo objemu lze vycházet z počtu obyvatel (200 l/den na osobu). E. coli a intestinální enterokoky jsou „základní ukazatele“ — jejich četnost nelze snížit na základě hodnocení rizik. Provozní ukazatele (příloha č. 7): zákal 0,3 NTU v 95 % vzorků (žádný >1 NTU), somatické kolifágy 50 PFU/100 ml v surové vodě.
Seznam sledovaných látek a přístup založený na riziku
Nařízení zavádí mechanismus seznamu sledovaných látek — látek a sloučenin, pro které se stanoví směrné hodnoty a které se sledují v surové vodě. Při překročení směrných hodnot v surové vodě (bez překročení v upravené vodě) stanoví hygienik s dodavatelem vody četnost zkoušek a způsob úpravy. Je to součást širšího unijního přístupu založeného na riziku: od povodí zdroje přes systém zásobování až po vnitřní instalace v budovách.
Co to znamená pro laboratoř a systém LIMS
Pro laboratoř zkoušející vodu není nové nařízení kosmetikou — mění rozsah akreditace, číselníky metod i logiku harmonogramů. V praxi je třeba řešit několik věcí najednou:
- Nové ukazatele v rozsahu zkoušek — suma PFAS, bisfenol A, mikrocystin-LR, HAA, chlorečnany a uran vyžadují zavedení (a často akreditaci) nových metod a aktualizaci číselníku stanovení.
- Mez stanovitelnosti a nejistota měření — každý chemický výsledek musí být uveden s odpovídající mezí stanovitelnosti (≤30 % limitní hodnoty) a přiřazenou nejistotou; systém by to měl validovat automaticky.
- Harmonogramy podle objemu/počtu obyvatel — rozdělení na skupinu A a B a vzorce četností si přímo říkají o automatické plánování vzorků místo tabulkového procesoru.
- Postup pro Legionella — propojení výsledku s úrovní kontaminace, režimem opatření a termínem další zkoušky je hotový scénář workflow v laboratorním systému.
- Protokoly v souladu se zákonem — číslo zápisu do evidence, mez stanovitelnosti/detekce a údaje vzorkaře se musí do protokolu dostat automaticky a dílčí protokol musí vzniknout okamžitě po zjištění nevyhovujícího výsledku.
Jak k tomu přistupujeme v CleverLAB
Legislativní proces tohoto nařízení sledujeme od fáze připomínkového řízení a průběžně promítáme jeho požadavky do systému: aktuální číselníky ukazatelů a referenčních metod PN-EN ISO, validaci mezí stanovitelnosti a nejistoty měření, harmonogramy vzorků podle skupin A/B a scénáře opatření pro Legionella. Držíme prst na tepu, aby laboratoře používající CleverLAB vstupovaly do nových požadavků s hotovými konfiguracemi, a ne s migrací „na poslední chvíli“. Až se návrh stane platným předpisem, doplníme do článku číslo ve sbírce Dziennik Ustaw a konečné hodnoty.
Kalendář — co a kdy
Připraveni na nové limitní hodnoty?
Ukážeme, jak promítnout nové ukazatele, metody PN-EN ISO, nejistotu měření a postup pro Legionella do laboratorního systému — na základě vašeho současného rozsahu akreditace a pracovního postupu.
Právní základ a zdroje
- Návrh nařízení polského ministra zdravotnictví o jakosti vody určené k lidské spotřebě (návrh ze 17. dubna 2026, č. MZ 1841) — legislacja.gov.pl/projekt/12404055. Stáhnout úplné znění návrhu (PDF, polsky).
- Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/2184 ze dne 16. prosince 2020 o jakosti vody určené k lidské spotřebě — EUR-Lex.
- Směrnice Rady 2013/51/Euratom ze dne 22. října 2013 (radioaktivní látky ve vodě) — EUR-Lex.
- Nařízení polského ministra zdravotnictví ze dne 7. prosince 2017 o jakosti vody určené k lidské spotřebě (nahrazovaný předpis) — Dz.U. 2017 poz. 2294.
- Zákon ze dne 13. března 2026 o změně zákona o hromadném zásobování vodou a hromadném odvádění odpadních vod a některých dalších zákonů — Dz.U. 2026 poz. 605.
- Polská vodárenská komora Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie“ — připomínkové řízení k návrhu nařízení: igwp.org.pl.
O článku
Článek vznikl na základě úplného znění návrhu nařízení ze 17. dubna 2026 (MZ 1841) a materiálů ke směrnici (EU) 2020/2184. Protože se zabýváme návrhem, konečné limitní hodnoty, lhůty a číslování příloh se mohou změnit — článek doplníme po vyhlášení ve sbírce Dziennik Ustaw.
Tým CleverLAB vyvíjí software LIMS pro laboratoře akreditované podle PN-EN ISO/IEC 17025. Mezi našimi zákazníky jsou laboratoře vod, odpadních vod a mikrobiologie, fyzikálně-chemické laboratoře a laboratoře technické čistoty.