Wat dit document is — en hoe het samenhangt met de waterwet
In mei 2026 beschreven we de Poolse waterwet (Dz.U. 2026 poz. 605) — een wetswijziging die verplichte accreditatie door de PCA invoerde, een register van laboratoria bijgehouden door de GIS (de Poolse hoofdinspectie voor volksgezondheid), deelrapporten en sancties. We schreven toen dat de wet zelf slechts een geraamte is en dat concrete parameters, grenswaarden, methoden en frequenties in een afzonderlijk uitvoeringsbesluit worden geregeld. Dit is precies dat document.
De regeling van de minister van Volksgezondheid over de kwaliteit van voor menselijke consumptie bestemd water (ontwerp van 17 april 2026) wordt vastgesteld op grond van art. 13 van de Poolse wet van 7 juni 2001 inzake collectieve watervoorziening en collectieve afvoer van afvalwater. De minister van Volksgezondheid stelt haar vast in overeenstemming met de minister van Landsverdediging. Het document zet twee EU-richtlijnen om:
- richtlijn (EU) 2020/2184 van 16 december 2020 betreffende de kwaliteit van voor menselijke consumptie bestemd water (de zogenoemde nieuwe drinkwaterrichtlijn — Drinking Water Directive);
- richtlijn 2013/51/Euratom van de Raad van 22 oktober 2013 — eisen voor de bescherming van de gezondheid met betrekking tot radioactieve stoffen in water.
Bij de inwerkingtreding vervangt zij de bestaande regeling van 7 december 2017 (Dz.U. 2017 poz. 2294). De regeling treedt in werking 14 dagen na de bekendmaking en sluit — volgens de opzet van de wet — de overgangsperiode af waarin het besluit uit 2017 tijdelijk gold.
Het origineel van het ontwerp vindt u ook bij het Poolse Regeringscentrum voor Wetgeving — met het volledige consultatietraject — op legislacja.gov.pl/projekt/12404055.
Waarmee houdt het document zich precies bezig? § 1 somt elf onderwerpen op: minimumeisen (microbiologisch, chemisch, indicatorparameters, aanvullend chemisch, radiologisch en relevant voor de risicobeoordeling), de lijst van parameters met de minimale bemonsteringsfrequentie, analysemethoden, de wijze van monsterneming, de monitoring van Legionella in warm tapwater, termijnen voor het indienen van rapporten, de monitoring van radioactieve stoffen, de handelwijze bij een afwijking en operationele parameters (troebelingsgraad, somatische colifagen).
Getallen om te onthouden
(20 stoffen)
(10 µg/l tot 2036)
(nieuwe parameter)
in warm tapwater
(radiologische eis)
met parametertabellen
Nieuwe en strengere chemische parameters
Dit is de belangrijkste inhoudelijke wijziging ten opzichte van de regeling uit 2017. Richtlijn 2020/2184 heeft enkele stoffen in de wateranalyse gebracht die eerder niet als zelfstandige parameterwaarden werden gemonitord, en de grenswaarden aangescherpt voor metalen waarvan we de gezondheidseffecten vandaag beter begrijpen.
| Parameter | Waarde | Status | Wat het is |
|---|---|---|---|
| Som van PFAS | 0,10 µg/l | nieuw | Som van 20 per- en polyfluoralkylzuren (“eeuwige chemicaliën”). Gemonitord wanneer de risicobeoordeling in het intrekgebied wijst op mogelijke aanwezigheid. |
| Bisfenol A | 2,5 µg/l | nieuw | Een hormoonverstorende stof; migreert uit kunststoffen en coatings die met het water in contact komen. |
| Microcystine-LR | 1,0 µg/l | nieuw | Een toxine van blauwalgen; bepaald bij mogelijke algenbloei in de waterbron. |
| Haloazijnzuren (HAA) | 60 µg/l | nieuw | Som van 5 desinfectiebijproducten; gemeten wanneer desinfectiemethoden worden gebruikt waarbij HAA’s ontstaan. |
| Chloraat | 0,25 mg/l | nieuw | Een desinfectiebijproduct (0,70 mg/l bij desinfectie met chloordioxide). |
| Uranium | 30 µg/l | nieuw | Chemische parameter (los van de radiologische beoordeling in bijlage 2). |
| Lood | 5 µg/l | strenger | Tot 12 januari 2036 geldt 10 µg/l. Doel: de blootstelling beperken, vooral van kinderen en zwangere vrouwen. |
| Chroom | 25 µg/l | strenger | Tot 12 januari 2036 geldt 50 µg/l. |
PFAS — waarom dit zo’n revolutie is
De regeling onderscheidt “PFAS totaal” (alle verbindingen uit deze groep) en de “som van PFAS” — een deelverzameling van 20 met name genoemde stoffen (onder meer PFOA, PFOS, PFHxA, PFBS) met een gezamenlijke parameterwaarde van 0,10 µg/l. Het bepalen van zulke lage concentraties vraagt geavanceerde techniek (LC-MS/MS), en de prestatiekenmerken van de analyse staan een meetonzekerheid tot 50% van de parameterwaarde toe. Voor veel laboratoria is dat een volledig nieuwe accreditatiescope.
Volledige tabel — chemische parameters (deel B van bijlage 1)
Hieronder alle 33 parameterwaarden uit deel B. Gemarkeerde rijen zijn nieuwe (nieuw) of strengere (strenger) parameters.
| Nr. | Parameter | Waarde | Eenheid |
|---|---|---|---|
| 1 | 1,2-dichloorethaan | 3,0 | µg/l |
| 2 | Acrylamide | 0,10 | µg/l |
| 3 | Antimoon | 10 | µg/l |
| 4 | Arseen | 10 | µg/l |
| 5 | Nitraat | 50 | mg/l |
| 6 | Nitriet | 0,50 | mg/l |
| 7 | Benzeen | 1,0 | µg/l |
| 8 | Benzo(a)pyreen | 0,010 | µg/l |
| 9 | Bisfenol A nieuw | 2,5 | µg/l |
| 10 | Boor | 1,5 | mg/l |
| 11 | Bromaat | 10 | µg/l |
| 12 | Chloraat nieuw | 0,25 | mg/l |
| 13 | Vinylchloride | 0,50 | µg/l |
| 14 | Chloriet | 0,25 | mg/l |
| 15 | Chroom strenger | 25 | µg/l |
| 16 | Cyanide | 50 | µg/l |
| 17 | Epichloorhydrine | 0,10 | µg/l |
| 18 | Fluoride | 1,5 | mg/l |
| 19 | Cadmium | 5,0 | µg/l |
| 20 | Haloazijnzuren (HAA) nieuw | 60 | µg/l |
| 21 | Koper | 2,0 | mg/l |
| 22 | Microcystine-LR nieuw | 1,0 | µg/l |
| 23 | Nikkel | 20 | µg/l |
| 24 | Lood strenger | 5 | µg/l |
| 25 | Pesticiden (afzonderlijk) | 0,10 | µg/l |
| 26 | Pesticiden totaal | 0,50 | µg/l |
| 27 | Kwik | 1,0 | µg/l |
| 28 | Seleen | 20 | µg/l |
| 29 | Som van PFAS nieuw | 0,10 | µg/l |
| 30 | Tetrachlooretheen en trichlooretheen | 10 | µg/l |
| 31 | Trihalomethanen totaal | 100 | µg/l |
| 32 | Uranium nieuw | 30 | µg/l |
| 33 | Polycyclische aromatische koolwaterstoffen (PAK’s) | 0,10 | µg/l |
Afzonderlijk pesticide: 0,030 µg/l voor aldrin, dieldrin, heptachloor en heptachloorepoxide. Seleen: 30 µg/l in regio’s met een van nature hoog gehalte. Boor: 2,4 mg/l voor ontzilt water. De waarden betreffen het ontwerp van 17.04.2026 en kunnen in de definitieve versie veranderen.
Microbiologische parameters en indicatorparameters
De microbiologische eisen blijven streng: voor water bestemd voor menselijke consumptie moeten de belangrijkste parameters nul zijn.
| Parameter | Parameterwaarde | Eenheid |
|---|---|---|
| Escherichia coli (E. coli) | 0 | /100 ml |
| Intestinale enterococcen | 0 | /100 ml |
| Bacteriën van de coligroep (indicator) | 0 | /100 ml |
| Clostridium perfringens (inclusief sporen) | 0 | kve/100 ml |
| Kolonietal bij 22 °C | zonder abnormale veranderingen | kve/1 ml |
Voor water dat in noodsituaties (overstromingen, storingen in het net) in flessen of verpakkingen wordt afgevuld, is de eenheid het aantal /250 ml. Voor water in tankwagens en transporttanks gelden aanvullende eisen (onder meer Pseudomonas aeruginosa, kolonietal bij 36 °C).
Voor de organoleptische en fysisch-chemische parameters (deel C) gelden onder meer:
| Parameter | Parameterwaarde | Eenheid |
|---|---|---|
| Kleur | aanvaardbaar, zonder abnormale veranderingen | — |
| Troebelingsgraad | aanvaardbaar, zonder abnormale veranderingen | — |
| Smaak / Geur | aanvaardbaar, zonder abnormale veranderingen | — |
| Waterstofionenconcentratie (pH) | 6,5–9,5 | pH-eenheden |
| Elektrisch geleidingsvermogen | 2500 | µS/cm |
| Chloride | 250 | mg/l |
| Sulfaat | 250 | mg/l |
| Natrium | 200 | mg/l |
| Ammonium | 0,50 | mg/l |
| Aluminium (Al) | 200 | µg/l |
| Mangaan | 50 | µg/l |
| IJzer | 200 | µg/l |
| Oxideerbaarheid (permanganaatindex) | 5,0 | mg/l O₂ |
| Totaal organische koolstof (TOC) | zonder abnormale veranderingen | — |
Deel D voegt eisen toe voor desinfectiebijproducten (onder meer vrij chloor 0,3 mg/l, chlooraminen 0,5 mg/l, ozon 0,05 mg/l, broomdichloormethaan 15 µg/l, chloroform 30 µg/l) en de parameters: magnesium 7–125 mg/l, zilver 0,010 mg/l, hardheid (Ca+Mg) 60–500 mg/l.
Legionella en de binnenleidingen van gebouwen
Deel E van bijlage 1 en bijlage 5 zijn een nieuwigheid die het hardst aankomt bij prioritaire gebouwen — ziekenhuizen, hotels, zorgcentra en andere gebouwen waarin wateraerosol ontstaat. Legionella wordt een parameter voor de risicobeoordeling in de interne systemen voor warm tapwater, met een parameterwaarde van <1000 kve/l — en in gebouwen met patiënten met een verminderde weerstand (immunosuppressieve behandeling, palliatieve afdelingen, hospices) is de drempel tien keer strenger: <50 kve/l. Voor lood in deze systemen is een waarde van 10 µg/l vastgesteld, met als streven 5 µg/l tegen 2036.
Bijlage 5 koppelt het vastgestelde besmettingsniveau aan een concrete wijze van herstelmaatregelen en aan de frequentie van de volgende analyses:
| Aantal legionella | Niveau | Handelwijze | Volgende analyse |
|---|---|---|---|
| <1000 /l | Laag | Bevestigen dat de beheersmaatregelen (concentratie van het desinfectiemiddel, watertemperatuur) binnen de grenzen liggen; zo nodig bijstellen. | na 1 jaar, daarna 2× per jaar |
| ≥1000 – <10.000 /l | Gemiddeld | Technische inspectie van de installatie en de operationele doelen; bij herhaling — reiniging en desinfectie, stilstand van water voorkomen. | ≤4 wkn na bemonstering |
| ≥10.000 – <100.000 /l | Hoog | Douches en apparaten die aerosol vormen buiten gebruik stellen; beheersmaatregelen samen met reiniging en desinfectie. | 1 wk na desinfectie |
| ≥100.000 /l | Zeer hoog | Handelen zoals hierboven, met onmiddellijke ingang. | 1 wk na desinfectie |
In gebouwen met patiënten met een verminderde weerstand zijn de drempels tien keer lager (<50, ≥50–<100, ≥100–<1000, ≥1000 /l).
Een vast onderdeel van elke monsterneming is het meten van de temperatuur op het bemonsteringspunt. Bijlage 5 beveelt aan dat warm tapwater ten minste 55 °C bij elk tappunt en niet minder dan 60 °C bij de uitlaat van de boiler heeft. In gebouwen voor kinderen en mensen met een beperking, waar thermostatische kranen de temperatuur begrenzen (43 °C voor tappunten, 38 °C voor douches), moet het water dat deze kranen voedt ten minste 55 °C hebben.
Radioactieve stoffen
Bijlage 2 zet richtlijn 2013/51/Euratom om. Zij voert radiologische eisen in en een monitoring in twee stappen: initieel (een eerste meting bij alle winningen — radon, de radiumisotopen Ra-226 en Ra-228 en tritium) en controlerend (bij water dat een behandeling ondergaat die de radioactiviteit verlaagt).
| Parameter | Parameterwaarde | Eenheid |
|---|---|---|
| Radon | 100 | Bq/l |
| Tritium | 100 | Bq/l |
| Indicatieve dosis | 0,10 | mSv/jaar |
Voor natuurlijke en kunstmatige isotopen zijn afgeleide concentraties vastgesteld (onder meer Ra-226 0,5 Bq/l, Ra-228 0,2 Bq/l, U-238 3,0 Bq/l, Cs-137 11 Bq/l). De handelwijze hangt af van de radonconcentratie: ≤10 Bq/l — een analyse eens per 10 jaar; >100 ≤1000 Bq/l — beoordeling van de blootstelling en eventuele herstelmaatregelen. De detectiegrenzen van de methode staan in bijlage 6 (bijv. tritium en radon 10 Bq/l).
Analysemethoden, meetonzekerheid en frequenties
Voor een geaccrediteerd laboratorium zijn de bijlagen 3 en 4 even belangrijk als de parameterwaarden zelf — zij bepalen hoe en hoe vaak er geanalyseerd moet worden.
Referentiemethoden (bijlage 4)
| Microbiologische parameter | Referentienorm |
|---|---|
| E. coli en bacteriën van de coligroep | PN-EN ISO 9308-1 / 9308-2 |
| Intestinale enterococcen | PN-EN ISO 7899-2 |
| Kolonietal bij 22 °C / 36 °C | PN-EN ISO 6222 |
| Clostridium perfringens (met sporen) | PN-EN ISO 14189 |
| Legionella | PN-EN ISO 11731 |
| Pseudomonas aeruginosa | PN-EN ISO 16266 |
| Somatische colifagen | PN-EN ISO 10705-2 / 10705-3 |
Voor risicogebaseerde monitoring zijn alternatieve en moleculaire methoden toegestaan (onder meer ISO/TS 12869, qPCR), en voor enterococcen de methode Enterolert-DW als gelijkwaardig aan PN-EN ISO 7899-2.
Meetonzekerheid en bepaalbaarheidsgrens
Voor chemische parameters moet de methode concentraties kunnen meten met een bepaalbaarheidsgrens van 30% of minder van de betreffende parameterwaarde. Bijlage 4 geeft voor elke parameter de toelaatbare meetonzekerheid (als % van de parameterwaarde) — bijvoorbeeld:
| Parameter | Meetonzekerheid | Parameter | Meetonzekerheid |
|---|---|---|---|
| Arseen | 30% | Lood | 30% |
| Chroom | 30% | Uranium | 30% |
| Microcystine-LR | 30% | Nitraat | 15% |
| Som van PFAS | 50% | Bisfenol A | 50% |
| Benzo(a)pyreen | 50% | pH | 0,2 pH-eenheden |
Bemonsteringsfrequentie (bijlage 3)
De parameters zijn verdeeld in groep A (basisparameters: E. coli, enterococcen, bacteriën van de coligroep, kolonietal bij 22 °C, kleur, troebelingsgraad, smaak, geur, pH, geleidingsvermogen) en groep B (alle overige). Het minimale aantal monsters stijgt met het watervolume in het voorzieningsgebied:
| Watervolume [m³/dag] | Groep A (monsters/jaar) | Groep B (monsters/jaar) |
|---|---|---|
| < 10 | > 0 | > 0 |
| ≥ 10 – ≤ 100 | 2 | 1 |
| > 100 – ≤ 1000 | 4 | 1 |
| > 1000 – ≤ 10000 | 4 + 3 per elke 1000 m³/d | 1 + 1 per elke 4500 m³/d |
| > 10000 – ≤ 100000 | idem | 3 + 1 per elke 10.000 m³/d |
| > 100000 | idem | 12 + 1 per elke 25.000 m³/d |
In plaats van het volume kan het aantal inwoners worden genomen (200 l/dag per persoon). E. coli en intestinale enterococcen zijn “basisparameters” — hun frequentie mag niet worden verlaagd op grond van de risicobeoordeling. Operationele parameters (bijlage 7): troebelingsgraad 0,3 NTU in 95% van de monsters (geen enkel >1 NTU), somatische colifagen 50 pfu/100 ml in ruw water.
Aandachtslijst en risicogebaseerde aanpak
De regeling voert het mechanisme van een aandachtslijst in — stoffen en verbindingen waarvoor richtwaarden worden vastgesteld en die in ruw water worden gemonitord. Bij overschrijding van de richtwaarden in ruw water (zonder overschrijdingen in het behandelde water) stelt de sanitaire inspecteur met het waterbedrijf de analysefrequentie en de wijze van behandeling vast. Dit maakt deel uit van de bredere Europese risicogebaseerde aanpak: van het intrekgebied van het winningspunt, via het voorzieningssysteem, tot de binneninstallaties in gebouwen.
Wat dit betekent voor het laboratorium en het LIMS
Voor een waterlaboratorium is de nieuwe regeling geen cosmetische ingreep — zij verandert de accreditatiescope, de methodelijsten en de logica van de planningen. In de praktijk moeten verschillende zaken tegelijk worden aangepakt:
- Nieuwe parameters in de analysescope — de som van PFAS, bisfenol A, microcystine-LR, HAA’s, chloraat en uranium vragen om de invoering (en vaak accreditatie) van nieuwe methoden en om bijwerking van de lijst van bepalingen.
- Bepaalbaarheidsgrens en meetonzekerheid — elk chemisch resultaat moet worden gerapporteerd met de juiste bepaalbaarheidsgrens (≤30% van de parameterwaarde) en de toegekende onzekerheid; het systeem hoort dat automatisch te valideren.
- Planningen op basis van volume/bevolking — de indeling in groep A en B en de frequentieformules vragen er gewoon om dat monsters automatisch worden ingepland in plaats van in een spreadsheet.
- Het legionellatraject — het koppelen van het resultaat aan het besmettingsniveau, de handelwijze en de datum van de volgende analyse is een kant-en-klaar workflowscenario in een laboratoriumsysteem.
- Testrapporten conform de wet — het registratienummer, de bepaalbaarheids-/detectiegrens en de gegevens van de monsternemer moeten automatisch in het testrapport komen, en een deelrapport moet direct ontstaan zodra een afwijking wordt vastgesteld.
Hoe we dit in CleverLAB aanpakken
We volgen het wetgevingstraject van deze regeling vanaf de consultatiefase en brengen de eisen stap voor stap in het systeem: actuele lijsten van parameters en PN-EN ISO-referentiemethoden, validatie van bepaalbaarheidsgrenzen en meetonzekerheid, bemonsteringsplanningen volgens de groepen A/B en actiescenario’s voor Legionella. We houden de vinger aan de pols, zodat laboratoria die CleverLAB gebruiken de nieuwe eisen ingaan met kant-en-klare configuraties, en niet met een migratie op het laatste moment. Zodra het ontwerp een geldend besluit wordt, werken we dit artikel bij met het nummer in het Poolse Staatsblad en de definitieve waarden.
Kalender — wat en wanneer
Klaar voor de nieuwe parameterwaarden?
We laten zien hoe u de nieuwe parameters, PN-EN ISO-methoden, de meetonzekerheid en het legionellatraject in een laboratoriumsysteem vastlegt — op basis van uw huidige accreditatiescope en werkproces.
Rechtsgrondslag en bronnen
- Ontwerpregeling van de Poolse minister van Volksgezondheid over de kwaliteit van voor menselijke consumptie bestemd water (ontwerp van 17 april 2026, nr. MZ 1841) — legislacja.gov.pl/projekt/12404055. Download de volledige tekst van het ontwerp (pdf, in het Pools).
- Richtlijn (EU) 2020/2184 van het Europees Parlement en de Raad van 16 december 2020 betreffende de kwaliteit van voor menselijke consumptie bestemd water — EUR-Lex.
- Richtlijn 2013/51/Euratom van de Raad van 22 oktober 2013 (radioactieve stoffen in water) — EUR-Lex.
- Regeling van de Poolse minister van Volksgezondheid van 7 december 2017 over de kwaliteit van voor menselijke consumptie bestemd water (het besluit dat wordt vervangen) — Dz.U. 2017 poz. 2294.
- Poolse wet van 13 maart 2026 tot wijziging van de wet inzake collectieve watervoorziening en collectieve afvoer van afvalwater en van enkele andere wetten — Dz.U. 2026 poz. 605.
- De Poolse brancheorganisatie van waterbedrijven Izba Gospodarcza “Wodociągi Polskie” — consultatie over de ontwerpregeling: igwp.org.pl.
Over het artikel
Het artikel is gebaseerd op de volledige tekst van de ontwerpregeling van 17 april 2026 (MZ 1841) en op materiaal over richtlijn (EU) 2020/2184. Omdat we een ontwerp bespreken, kunnen de definitieve parameterwaarden, termijnen en de nummering van de bijlagen nog veranderen — we vullen het artikel aan na de bekendmaking in het Poolse Staatsblad.
Het CleverLAB-team ontwikkelt LIMS-software voor laboratoria die geaccrediteerd zijn volgens PN-EN ISO/IEC 17025. Tot onze klanten behoren onder meer laboratoria voor water, afvalwater en microbiologie, fysisch-chemische laboratoria en laboratoria voor technische reinheid.