Ce este acest document — și cum se leagă de legea apelor
În mai 2026 am descris legea apelor din Polonia (Dz.U. 2026 poz. 605) — o modificare legislativă care a introdus acreditarea obligatorie PCA, registrul laboratoarelor ținut de GIS (Inspectoratul Sanitar Principal al Poloniei), rapoartele parțiale și sancțiunile. Scriam atunci că legea în sine este doar un schelet, iar parametrii, limitele, metodele și frecvențele concrete vor fi reglementate printr-un act de aplicare separat. Acesta este chiar documentul respectiv.
Regulamentul ministrului sănătății privind calitatea apei destinate consumului uman (proiect din 17 aprilie 2026) se emite în temeiul art. 13 din legea poloneză din 7 iunie 2001 privind alimentarea colectivă cu apă și evacuarea colectivă a apelor uzate. Îl emite ministrul sănătății, de comun acord cu ministrul apărării naționale. Documentul transpune două directive ale UE:
- Directiva (UE) 2020/2184 din 16 decembrie 2020 privind calitatea apei destinate consumului uman (așa-numita nouă directivă privind apa potabilă — Drinking Water Directive);
- Directiva 2013/51/Euratom a Consiliului din 22 octombrie 2013 — cerințe pentru protecția sănătății în ceea ce privește substanțele radioactive din apă.
De la intrarea în vigoare, înlocuiește actualul regulament din 7 decembrie 2017 (Dz.U. 2017 poz. 2294). Regulamentul intră în vigoare la 14 zile de la publicare și — potrivit construcției legii — încheie perioada de tranziție în care actul din 2017 s-a aplicat temporar.
Originalul proiectului îl găsiți și la Centrul Guvernamental de Legislație al Poloniei — împreună cu tot parcursul consultărilor — la adresa legislacja.gov.pl/projekt/12404055.
Cu ce se ocupă documentul în detaliu? § 1 enumeră unsprezece domenii: cerințele minime (microbiologice, chimice, indicatoare, chimice suplimentare, radiologice și relevante pentru evaluarea riscului), lista parametrilor cu frecvența minimă de prelevare, metodele de analiză, modul de prelevare a probelor, monitorizarea Legionella în apa caldă menajeră, termenele de transmitere a rapoartelor, monitorizarea substanțelor radioactive, procedura în caz de neconformitate și parametrii operaționali (turbiditate, colifagi somatici).
Cifre de reținut
(20 de substanțe)
(10 µg/l până în 2036)
(parametru nou)
în apa caldă menajeră
(cerință radiologică)
cu tabele de parametri
Parametri chimici noi și înăspriți
Aceasta este cea mai importantă schimbare de fond față de regulamentul din 2017. Directiva 2020/2184 a introdus în analiza apei câteva substanțe care înainte nu erau monitorizate ca valori parametrice de sine stătătoare și a înăsprit limitele pentru metalele ale căror efecte asupra sănătății le înțelegem astăzi mai bine.
| Parametru | Valoare | Statut | Ce este |
|---|---|---|---|
| Suma PFAS | 0,10 µg/l | nou | Suma a 20 de acizi per- și polifluoroalchilați („substanțe chimice eterne”). Monitorizată atunci când evaluarea riscului în zona de captare indică o posibilă prezență. |
| Bisfenol A | 2,5 µg/l | nou | Compus care perturbă sistemul endocrin; migrează din materialele plastice și acoperirile aflate în contact cu apa. |
| Microcistină-LR | 1,0 µg/l | nou | Toxină a cianobacteriilor; se determină în cazul unor posibile înfloriri algale în sursa de apă. |
| Acizi haloacetici (HAA) | 60 µg/l | nou | Suma a 5 subproduse de dezinfecție; se măsoară atunci când se folosesc metode de dezinfecție din care rezultă HAA. |
| Clorați | 0,25 mg/l | nou | Subprodus de dezinfecție (0,70 mg/l la dezinfecția cu dioxid de clor). |
| Uraniu | 30 µg/l | nou | Parametru chimic (independent de evaluarea radiologică din anexa nr. 2). |
| Plumb | 5 µg/l | înăsprit | Până la 12 ianuarie 2036 se aplică 10 µg/l. Scopul: reducerea expunerii, mai ales a copiilor și a femeilor însărcinate. |
| Crom | 25 µg/l | înăsprit | Până la 12 ianuarie 2036 se aplică 50 µg/l. |
PFAS — de ce este o asemenea revoluție
Regulamentul face distincția între „PFAS total” (toți compușii din această grupă) și „suma PFAS” — un subset de 20 de substanțe numite explicit (între altele PFOA, PFOS, PFHxA, PFBS), cu o valoare parametrică totală de 0,10 µg/l. Determinarea unor concentrații atât de mici cere o tehnică avansată (LC-MS/MS), iar caracteristicile de performanță ale analizei admit o incertitudine de măsurare de până la 50% din valoarea parametrică. Pentru multe laboratoare, acesta este un domeniu de acreditare complet nou.
Tabelul complet — parametri chimici (partea B a anexei nr. 1)
Mai jos, toate cele 33 de valori parametrice din partea B. Rândurile evidențiate sunt parametri noi (nou) sau înăspriți (înăsprit).
| Nr. | Parametru | Valoare | Unitate |
|---|---|---|---|
| 1 | 1,2-dicloretan | 3,0 | µg/l |
| 2 | Acrilamidă | 0,10 | µg/l |
| 3 | Stibiu | 10 | µg/l |
| 4 | Arsen | 10 | µg/l |
| 5 | Nitrați | 50 | mg/l |
| 6 | Nitriți | 0,50 | mg/l |
| 7 | Benzen | 1,0 | µg/l |
| 8 | Benzo(a)piren | 0,010 | µg/l |
| 9 | Bisfenol A nou | 2,5 | µg/l |
| 10 | Bor | 1,5 | mg/l |
| 11 | Bromați | 10 | µg/l |
| 12 | Clorați nou | 0,25 | mg/l |
| 13 | Clorură de vinil | 0,50 | µg/l |
| 14 | Cloriți | 0,25 | mg/l |
| 15 | Crom înăsprit | 25 | µg/l |
| 16 | Cianuri | 50 | µg/l |
| 17 | Epiclorhidrină | 0,10 | µg/l |
| 18 | Fluoruri | 1,5 | mg/l |
| 19 | Cadmiu | 5,0 | µg/l |
| 20 | Acizi haloacetici (HAA) nou | 60 | µg/l |
| 21 | Cupru | 2,0 | mg/l |
| 22 | Microcistină-LR nou | 1,0 | µg/l |
| 23 | Nichel | 20 | µg/l |
| 24 | Plumb înăsprit | 5 | µg/l |
| 25 | Pesticide (individual) | 0,10 | µg/l |
| 26 | Pesticide — total | 0,50 | µg/l |
| 27 | Mercur | 1,0 | µg/l |
| 28 | Seleniu | 20 | µg/l |
| 29 | Suma PFAS nou | 0,10 | µg/l |
| 30 | Tetracloretenă și tricloretenă | 10 | µg/l |
| 31 | Trihalometani — total | 100 | µg/l |
| 32 | Uraniu nou | 30 | µg/l |
| 33 | Hidrocarburi aromatice policiclice (HAP) | 0,10 | µg/l |
Pesticid individual: 0,030 µg/l pentru aldrin, dieldrin, heptaclor și heptaclor epoxid. Seleniu: 30 µg/l în regiunile cu un conținut natural ridicat. Bor: 2,4 mg/l pentru apa desalinizată. Valorile se referă la proiectul din 17.04.2026 și se pot schimba în versiunea finală.
Parametri microbiologici și indicatori
Cerințele microbiologice rămân stricte: pentru apa destinată consumului uman, parametrii-cheie trebuie să fie zero.
| Parametru | Valoare parametrică | Unitate |
|---|---|---|
| Escherichia coli (E. coli) | 0 | /100 ml |
| Enterococi intestinali | 0 | /100 ml |
| Bacterii coliforme (indicator) | 0 | /100 ml |
| Clostridium perfringens (inclusiv sporii) | 0 | UFC/100 ml |
| Număr de colonii la 22 °C | fără modificări anormale | UFC/1 ml |
Pentru apa îmbuteliată în sticle sau recipiente în situații de urgență (inundații, avarii ale rețelei), unitatea este numărul /250 ml. Pentru apa din cisterne și rezervoare de transport se aplică cerințe suplimentare (între altele Pseudomonas aeruginosa, numărul de colonii la 36 °C).
Pentru parametrii organoleptici și fizico-chimici (partea C) se aplică, între altele:
| Parametru | Valoare parametrică | Unitate |
|---|---|---|
| Culoare | acceptabilă, fără modificări anormale | — |
| Turbiditate | acceptabilă, fără modificări anormale | — |
| Gust / Miros | acceptabile, fără modificări anormale | — |
| Concentrația ionilor de hidrogen (pH) | 6,5–9,5 | unități de pH |
| Conductivitate electrică | 2500 | µS/cm |
| Cloruri | 250 | mg/l |
| Sulfați | 250 | mg/l |
| Sodiu | 200 | mg/l |
| Amoniu | 0,50 | mg/l |
| Aluminiu (Al) | 200 | µg/l |
| Mangan | 50 | µg/l |
| Fier | 200 | µg/l |
| Oxidabilitate (indicele de permanganat) | 5,0 | mg/l O₂ |
| Carbon organic total (COT) | fără modificări anormale | — |
Partea D adaugă cerințe pentru subprodusele de dezinfecție (între altele clor liber 0,3 mg/l, cloramine 0,5 mg/l, ozon 0,05 mg/l, bromodiclormetan 15 µg/l, cloroform 30 µg/l) și parametrii: magneziu 7–125 mg/l, argint 0,010 mg/l, duritate (Ca+Mg) 60–500 mg/l.
Legionella și sistemele interne de distribuție a apei
Partea E a anexei nr. 1 și anexa nr. 5 sunt o noutate care afectează cel mai puternic spațiile prioritare — spitalele, hotelurile, căminele de îngrijire și alte clădiri în care se produce aerosol de apă. Legionella devine parametru de evaluare a riscului în sistemele interne de apă caldă menajeră, cu valoarea parametrică <1000 UFC/l — iar în clădirile cu pacienți cu imunitate scăzută (tratament imunosupresor, secții de paliație, hospicii) pragul este de zece ori mai strict: <50 UFC/l. Pentru plumb în aceste sisteme s-a stabilit valoarea de 10 µg/l, cu obiectivul de 5 µg/l până în 2036.
Anexa nr. 5 leagă nivelul de contaminare constatat de un mod concret de acțiuni corective și de frecvența analizelor următoare:
| Numărul de Legionella | Nivel | Procedură | Următoarea analiză |
|---|---|---|---|
| <1000 /l | Scăzut | Confirmați că măsurile de control (concentrația dezinfectantului, temperatura apei) se încadrează în limite; dacă e nevoie, corectați. | după 1 an, apoi de 2 ori pe an |
| ≥1000 – <10.000 /l | Mediu | Revizie tehnică a instalației și a obiectivelor operaționale; la recurență — curățare și dezinfecție, evitarea stagnării apei. | ≤4 săpt. de la prelevare |
| ≥10.000 – <100.000 /l | Ridicat | Scoateți din uz dușurile și aparatele care produc aerosoli; măsuri de control împreună cu curățarea și dezinfecția. | 1 săpt. după dezinfecție |
| ≥100.000 /l | Foarte ridicat | Procedați ca mai sus, de urgență. | 1 săpt. după dezinfecție |
În clădirile cu pacienți cu imunitate scăzută, pragurile sunt de zece ori mai mici (<50, ≥50–<100, ≥100–<1000, ≥1000 /l).
O parte integrantă a fiecărei prelevări este măsurarea temperaturii la punctul de prelevare. Anexa nr. 5 recomandă ca temperatura apei calde menajere să fie de cel puțin 55 °C la fiecare punct de consum și de nu mai puțin de 60 °C la ieșirea din boiler. În clădirile pentru copii și persoane cu dizabilități, unde se folosesc robinete termostatice care limitează temperatura (43 °C la punctele de consum, 38 °C la dușuri), apa care alimentează aceste robinete trebuie să aibă cel puțin 55 °C.
Substanțe radioactive
Anexa nr. 2 transpune Directiva 2013/51/Euratom. Introduce cerințe radiologice și o monitorizare în două etape: inițială (prima măsurare la toate captările — radon, izotopii de radiu Ra-226 și Ra-228 și tritiu) și de control (pentru apa supusă unui tratament care reduce radioactivitatea).
| Parametru | Valoare parametrică | Unitate |
|---|---|---|
| Radon | 100 | Bq/l |
| Tritiu | 100 | Bq/l |
| Doza indicativă | 0,10 | mSv/an |
Pentru izotopii naturali și artificiali s-au stabilit concentrații derivate (între altele Ra-226 0,5 Bq/l, Ra-228 0,2 Bq/l, U-238 3,0 Bq/l, Cs-137 11 Bq/l). Procedura depinde de concentrația radonului: ≤10 Bq/l — o analiză o dată la 10 ani; >100 ≤1000 Bq/l — evaluarea expunerii și eventuale acțiuni corective. Limitele de detecție ale metodei sunt stabilite în anexa nr. 6 (de exemplu tritiu și radon 10 Bq/l).
Metode de analiză, incertitudinea de măsurare și frecvențe
Din punctul de vedere al unui laborator acreditat, anexele nr. 3 și nr. 4 sunt la fel de importante ca valorile parametrice însele — ele decid cum și cât de des trebuie analizat.
Metode de referință (anexa nr. 4)
| Parametru microbiologic | Standard de referință |
|---|---|
| E. coli și bacterii coliforme | PN-EN ISO 9308-1 / 9308-2 |
| Enterococi intestinali | PN-EN ISO 7899-2 |
| Număr de colonii la 22 °C / 36 °C | PN-EN ISO 6222 |
| Clostridium perfringens (cu spori) | PN-EN ISO 14189 |
| Legionella | PN-EN ISO 11731 |
| Pseudomonas aeruginosa | PN-EN ISO 16266 |
| Colifagi somatici | PN-EN ISO 10705-2 / 10705-3 |
Pentru monitorizarea bazată pe riscuri sunt admise metode alternative și moleculare (între altele ISO/TS 12869, qPCR), iar pentru enterococi — metoda Enterolert-DW ca echivalentă cu PN-EN ISO 7899-2.
Incertitudinea de măsurare și limita de cuantificare
Pentru parametrii chimici, metoda trebuie să permită măsurarea concentrațiilor cu o limită de cuantificare de 30% sau mai puțin din valoarea parametrică respectivă. Anexa nr. 4 indică incertitudinea de măsurare admisă (ca % din valoarea parametrică) pentru fiecare parametru — de exemplu:
| Parametru | Incertitudinea de măsurare | Parametru | Incertitudinea de măsurare |
|---|---|---|---|
| Arsen | 30% | Plumb | 30% |
| Crom | 30% | Uraniu | 30% |
| Microcistină-LR | 30% | Nitrați | 15% |
| Suma PFAS | 50% | Bisfenol A | 50% |
| Benzo(a)piren | 50% | pH | 0,2 unități de pH |
Frecvența de prelevare a probelor (anexa nr. 3)
Parametrii sunt împărțiți în grupa A (de bază: E. coli, enterococi, bacterii coliforme, număr de colonii la 22 °C, culoare, turbiditate, gust, miros, pH, conductivitate) și grupa B (toți ceilalți). Numărul minim de probe crește odată cu volumul de apă din zona de aprovizionare:
| Volumul de apă [m³/zi] | Grupa A (probe/an) | Grupa B (probe/an) |
|---|---|---|
| < 10 | > 0 | > 0 |
| ≥ 10 – ≤ 100 | 2 | 1 |
| > 100 – ≤ 1000 | 4 | 1 |
| > 1000 – ≤ 10000 | 4 + 3 pentru fiecare 1000 m³/zi | 1 + 1 pentru fiecare 4500 m³/zi |
| > 10000 – ≤ 100000 | idem | 3 + 1 pentru fiecare 10.000 m³/zi |
| > 100000 | idem | 12 + 1 pentru fiecare 25.000 m³/zi |
În locul volumului se poate lua numărul de locuitori (200 l/zi pe persoană). E. coli și enterococii intestinali sunt „parametri de bază” — frecvența lor nu poate fi redusă în urma evaluării riscului. Parametri operaționali (anexa nr. 7): turbiditate 0,3 NTU în 95% din probe (niciuna >1 NTU), colifagi somatici 50 pfu/100 ml în apa brută.
Lista de supraveghere și abordarea bazată pe riscuri
Regulamentul introduce mecanismul unei liste de supraveghere — substanțe și compuși pentru care se stabilesc valori de referință, monitorizate în apa brută. La depășirea valorilor de referință în apa brută (fără depășiri în apa tratată), inspectorul sanitar stabilește împreună cu furnizorul de apă frecvența analizelor și modul de tratare. Este un element al abordării bazate pe riscuri, mai largi, a UE: de la zona de captare a sursei, prin sistemul de alimentare, până la instalațiile interioare din clădiri.
Ce înseamnă asta pentru laborator și pentru sistemul LIMS
Pentru un laborator de analize ale apei, noul regulament nu este o retușare cosmetică — schimbă domeniul de acreditare, nomenclatoarele de metode și logica planificărilor. În practică trebuie rezolvate mai multe lucruri deodată:
- Parametri noi în domeniul de analize — suma PFAS, bisfenolul A, microcistina-LR, HAA, clorații și uraniul cer implementarea (și adesea acreditarea) unor metode noi și actualizarea nomenclatorului de determinări.
- Limita de cuantificare și incertitudinea de măsurare — fiecare rezultat chimic trebuie raportat cu limita de cuantificare corespunzătoare (≤30% din valoarea parametrică) și cu incertitudinea atribuită; sistemul ar trebui să valideze automat acest lucru.
- Planificări bazate pe volum/populație — împărțirea în grupele A și B și formulele de frecvență cer pur și simplu planificarea automată a probelor în locul unei foi de calcul.
- Traseul Legionella — legarea rezultatului de nivelul de contaminare, de modul de acțiune și de termenul analizei următoare este un scenariu de flux de lucru gata făcut într-un sistem de laborator.
- Rapoarte conforme cu legea — numărul de înscriere în registru, limita de cuantificare/detecție și datele persoanei care prelevează trebuie să ajungă automat în raport, iar raportul parțial trebuie să apară imediat după constatarea unei neconformități.
Cum abordăm acest lucru în CleverLAB
Urmărim parcursul legislativ al acestui regulament încă din etapa consultărilor și transpunem treptat cerințele lui în sistem: nomenclatoare actuale de parametri și metode de referință PN-EN ISO, validarea limitelor de cuantificare și a incertitudinii de măsurare, planificări ale probelor pe grupele A/B și scenarii de acțiune pentru Legionella. Suntem cu mâna pe puls, astfel încât laboratoarele care folosesc CleverLAB să intre în noile cerințe cu configurații gata făcute, și nu cu o migrare „în ultima clipă”. Când proiectul va deveni act în vigoare, vom actualiza acest articol cu numărul din Monitorul Oficial al Poloniei și cu valorile finale.
Calendar — ce și când
Sunteți pregătit pentru noile valori parametrice?
Vă arătăm cum să reflectați noii parametri, metodele PN-EN ISO, incertitudinea de măsurare și traseul Legionella într-un sistem de laborator — pe baza domeniului dumneavoastră actual de acreditare și a procesului de lucru.
Temei juridic și surse
- Proiectul de regulament al ministrului sănătății din Polonia privind calitatea apei destinate consumului uman (proiect din 17 aprilie 2026, nr. MZ 1841) — legislacja.gov.pl/projekt/12404055. Descărcați textul integral al proiectului (PDF, în limba polonă).
- Directiva (UE) 2020/2184 a Parlamentului European și a Consiliului din 16 decembrie 2020 privind calitatea apei destinate consumului uman — EUR-Lex.
- Directiva 2013/51/Euratom a Consiliului din 22 octombrie 2013 (substanțe radioactive în apă) — EUR-Lex.
- Regulamentul ministrului sănătății din Polonia din 7 decembrie 2017 privind calitatea apei destinate consumului uman (actul înlocuit) — Dz.U. 2017 poz. 2294.
- Legea poloneză din 13 martie 2026 de modificare a legii privind alimentarea colectivă cu apă și evacuarea colectivă a apelor uzate și a altor legi — Dz.U. 2026 poz. 605.
- Organizația poloneză a operatorilor de apă Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” — consultarea proiectului de regulament: igwp.org.pl.
Despre articol
Articolul a fost scris pe baza textului integral al proiectului de regulament din 17 aprilie 2026 (MZ 1841) și a materialelor privind Directiva (UE) 2020/2184. Deoarece analizăm un proiect, valorile parametrice finale, termenele și numerotarea anexelor se pot schimba — vom completa articolul după publicarea în Monitorul Oficial al Poloniei.
Echipa CleverLAB dezvoltă software LIMS pentru laboratoare acreditate conform PN-EN ISO/IEC 17025. Printre clienții noștri se numără, între altele, laboratoare de apă, ape uzate și microbiologie, laboratoare fizico-chimice și laboratoare de curățenie tehnică.